Samo za prvih 6 mjeseci novogradiška Udruga gluhih i nagluhih broji ukupno 11 projekata – realiziranih, u tijeku ili u planu do kraja godine. Proračun za projekte na kojima radi 12 uposlenih – od kojih 5 gluhih osoba, jedna osoba sa tjelesnim invaliditetom te tri osobe kroz javne radove – iznosi 870 tisuća kuna.

U 2012.g. UGNG je realizirala 8 projekata uz proračun od 559 tisuća kuna a za vrijeme provedbe projekata zaposlila je ukupno 17 osoba, od čega 10 gluhih te jednu osobu sa tjelesnim invaliditetom.

 

Uz Udrugu slijepih i “Prevenciju” nevladine udruge su na povremenim poslovima – tijekom trajanja projekata – zaposlile prošle godine  21 osobu,uz ukupni  proračun od nešto više od 1 milijun kuna. Računajući i povremeni angažman drugih osoba za pojedine aktivnosti u provedbi projekata  prema ugovorima o djelu brojka se penje i do 30 osoba. 

 

U projektu Oaza sreće tako je Udruga slijepih zaposlila prošle godine 3 osobe, od čega dvije osobe sa tjelesnim invaliditetom. Sa istim brojem uposlenih, i proračunom od 310 tisuća kuna projekt se nastavlja i ove godine. Udruga Prevencija ove godine ima jednu uposlenu osobu na jednogodišnjem projektu a tijekom prošlih godina prosječno je bilo angažirano do 8 osoba u provedbi pojedinih aktivnosti. Efekt novca kojega nevladine udruge osiguraju  projektima i provode na području Nove Gradiške najbolje je vidljiv kroz porezne prihode gradskog proračuna. Tako je za 2012.g. samo “Prevencija” za poreze i prireze uplatila 15840 kuna. 

 

Indeks aktivnosti nevladinih udruga vidljiv je i po broju korisnika onih udruga koje – poput “Pozitive” –  funkcioniraju drugačije. Kroz 4 projekta – 2 projekta sa Ministarstvom zdravlja te još dva sa Ministarstvom socijalne politike i mladih – obuhvaćeno je približno tisuću korisnika, bez ijedne zaposlene osobe u udruzi.

 

Udruga Hrabro dijete, kao humanitarna udruga, obilježila je prošlu i ovu godinu akcijom Nora fora koja je podignula na noge Hrvatsku i proširila se i izvan granica, i to bez ijednog uposlenog  i bez “projekata”. Naime, reagirajući na inicijative za pomoć oboljelima udruga je svaku kunu morala osigurati  ad hoc projektima i kontaktiranjem donatora i pokrovitelja.

 

U svim ovim slučajevima nevladin sektor je pokazao snalažljivost koju se rijetko nalazi u “vladinom” sektoru, najčešće uz dobre plaće i odičnu birokraciju.

Autor: S.R.

Komentari
Prethodni članakGradski radio d.o.o i DING iskazali velike gubitke!
Sljedeći članakTamo gdje Europa sreće Aziju na putu prema hobiju/ foto