U 2012.godini u zdravstvenim je ustanovama Hrvatske registrirano 7855 osoba koje su se liječile od ovisnosti, od toga 1120 po prvi put. U odnosu na 2011.godinu, ukupan broj liječenih ovisnika je veći za 2,5 posto. Najizraženiji problem zlouporabe opijata i dalje je na području Istarske županije , slijede Zadarska i Primorsko-goranska županija, te Grad Zagreb. Istovremeno, prema podacima UN-a, više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta svakodnevno konzumira drogu.

Želeći upozoriti na sve prisutniji globalni problem, svijet danas ( 26.lipnja ) obilježava Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama. Kako je problem droga i suvremenih sredstava ovisnosti odavno prestao biti problem isključivo urbanih sredina i postao sve prisutan ( prema onoj “nitko nije otok” ),  Međunarodnom danu borbe protiv zlouporabe droga tradicionalno su se, vlastitim preventivno-edukacijskim aktivnostima pridružili članovi Koordinacijskog tijela za suzbijanje zlouporabe droga na području grada Nova Gradiška, koje se od danas, odlukom svih njegovih članova, zove KOORDINACIJSKO TIJELO ZA GRAD BEZ OVISNOSTI.

Pod simboličnim nazivom “Svi za protiv” aktivnosti su počele predstavljanjem info štanda članova Udruge Pozitiva i Gradskog društva Crvenog križa, svojevrsne polazne točke za prepoznavanje, a potom i riješavanje problema. Jer, uz edukaciju i informaciju, kao i mogućnosti rješavanja problema, prevencija je točka od koje sve kreće i oko koje bi trebao postojati koncenzus svih relevantnih čimbenika- obitelji , obrazovnih institucija, a potom i čitave lokalne zajednice. Gradsko društvo Crvenog križa od samih početaka sudjeluje u radu Koordinacijskog tijela kao jedno od rijetkih društava koje uspješno provodi program besplatne i anonimne zamjene pribora intravenskim ovisnicima o drogama. Osim toga, volonteri Crvneog križa, u suradnji sa stručnim službama nude i savjetovalište, kako ovisnicima, tako i njihovim roditeljima i članovima obitelji. Danas, uz Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga, sugrađane su podsjetili na  svoje redovne aktivnosti, ali im i ponudili iznimno sadržajan letak kojim ruše niz predrasuda ( od toga kako i na koji način je moguće prenošenje HIV virusa, bolesti ovisnosti poput hepatitisa B i C, ali i kako prepoznati potencijalne ovisnike, te gdje se i kome obratiti u slučaju problema ). Zahvaljujući kontinuiranom radu savjetovališnog  tima i nizu uspješno realiziranih projekata, broj ovisnika o opojnim drogama u našoj sredini posljednjih godina, na sreću stagnira. Ipak, mala sredina, kao i sklonst javnom osuđivanju ovisnika, još je uvijek problem, ističe ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa, Franjo Pavlović, podsjećajući kako je prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije ovisnost bolest poput svake druge koju treba liječiti, a  ne stigmatizirati i “gurati pod tepih” iz malograđanskih razloga i  sklonosti licemjerju.

Nakon uspješnog predstavljanja info štanda, obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga nastavljeno je redovnom, radnom sjednicom članova Koordinacijskog tijela pod predsjedanjem magistrice Ljiljane Lukačević, njegove dugogodišnje, iznimno uspješne predsjednice, sada zamjenice gradonačelnika za društvene djelatnosti. U prethodnih punih  8 godina postojanja ( podsjetimo, tijelo je osnovano 2005.godine ) , članovi tijela koje čine stručnjaci različitih profila-uglavnom medicinari, prosvjetni i socijalni radnici, pedagozi, psiholozi, predstavnici policije, Zavoda za javno zdravstvo, te Crvenog križa- odradili su nevjerojatan posao na senzibiliziranju javnosti, edukaciji, prevenciji, ali i suzbijanju svih oblika ovisnosti, educirajući, pomažući, detektirajući, ali i pozitivno provocirajući, namećući probleme i tražeći odgovore. Današnja radna sjednica bila je i svojevrsna retrospektiva učinjenoga, ali i jedinstvena prilika za propitivanje vlastite uloge i postignutih reziltata u zajednici. Kako su udruge i tijela koja iza sebe imaju opipljive rezultate, uglavnom i u pravilu,  samozatajni, red je javno podsjetiti na samo neke od brojnih aktivnosti. Javne tribine, okrugli stolovi s relevantnim sudionicima i predavačima, stalna suradnja s Vladinim uredom za prevenciju ovisnosti, info dani, redovna propitivanja i osluškivanja pulsa osnovnoškolaca i srednjoškolca,  takozvani programi nulte  prevencije s najmlađom, predškolskom i vrtićkom populacijom, koncerti i nagradni kvizovi, radionice za roditelje, savjetovališta, kontinuirana suradnja s medijima s ciljem širenja informacije, sudjelovanja u radio emisijama, ali i redovno anketiranje najranjivijih skupina-kratki je rezime “krvavog” posla odrađenog isključivo volonterski, nesebično, s puno volje, entuzijazma i znanja, kao i krajnjim ciljem kreiranja zdrave sredine za zdrave i zadovoljne mlade ljude.

Iako su rezultati na mikro razini, ovoj našoj novogradiškoj, itekako mjerljivi i opipljivi, problem ovisnosti, koliko god ga, s vremenom, osvijestili, na žalost, još ni izdaleka nije riješen, a svakodnevno dobiva i svoje nove, suvremene oblike. Iako aktualna statistika pokazuje kako je broj ovisnika o opojnim drogama u blagom opadanju, zabrinjavaju novi oblici ovisnosti koje smo, još uvijek, zbog neznanja ili ignorancije, skloni neprihvatiti ili zanemariti. Riječ je o poremećajima u prehrani, poput anoreksije i bulimije kojima su , uglavnom, sklonije djevojčice i djevojke u pubertetu, ovisnosti o kocki, ali i društvenim mrežama- oblicima ovisnosti koje su, kao problem, ali i temu za raspravu, društvu i lokalnoj zajednici, nametnuli upravo stručnjaci okupljeni u Koordinacijsko tijelo “Za grad bez ovisnosti”. Uz sve navedene  probleme kojima smo, kao dio suvremenog, globalnog sela, izloženi i mi,  posebno zabrinjava podatak kako je ovisnost o alkoholu, ali i društveno dozvoljeno konzumiranje alkoholnih pića, i dalje dominantan oblik ovisnosti, posebno izražen i prisutan i kod maloljetničke populacije. Uloga medija, stoga je, uz stručnjake koji će problem detektirati i nastojati pomoći, ključna, istaknuto je danas na sjednici uz Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga.

Autor: Simonida Tarbuk

 

Jer, samo onda kada SVI BUDEMO ZA PROTIV, moguće je kreirati zdravu sredinu bez ovisnosti.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakSretan vam Dan državnosti Republike Hrvatske!
Sljedeći članakBaseball kamp u Novoj Gradiški