Hedonisti će reći kako za uživanje treba imati dara, kao i za pisanje, ili recimo pjevanje.Uživanje zahtijeva i bavljenje vinima, jer riječ je o strasti i životnoj filozofiji, tvrde Francuzi, ali i Istrijani, koji su na našem terenu, u tom smislu otišli najdalje.

U vinu su uživali i bogovi s Olimpa i stari, mudri Grci dok su donosili zakone, pa onda i Rimljani, koji na ratne pohode nisu kretali bez vrča tog plemenitog pića. Francuzi se i danas kunu kako je umijeće uživanja u vinu puno više od utaživanja žeđi, i kako je riječ o pravoj umjetnosti .Umjetnost je, isto tako i proces proizvodnje vina. Iako je Slavonija oduvijek bila iznimno vinorodan kraj, filozofiju ili kulturu pijenja vina, baš i nismo usvojili, te smo se, uglavnom zadržali na nekim drugim, kratkim pićima od šljive. Kako u vinu i proizvodima od grožđa, itekako, ima i turističkih potencijala, što potvrđuju uspjesi s istočnih dijelova Slavonije, a posebno Baranje,  priča o enologiji, polako, ali sigurno stiže i na naše prostore.

U tom su smislu najdalje otišli na obiteljsko poljoprivrednom gospodarstvu Kraljić u Rešetarima, koji će i ove godine, drugi puta za redom, na najbolji način spojiti tradiciju, budućnost, edukaciju, gospodarske, ali i turističke potencijale i svim znatiželjnicima, ali i onima koji vino smatraju pićem bogova, ponuditi priliku za uživanje. Berba grožđa pod nazivom  “Došla jesen u mom kraju, kad se beru vinogradi djevojke pjevaju”  na licu mjesta će pokazati kako berba grožđa može biti iznimno atraktivan turistički proizvod, dodate li mu slavonsku, folklornu pismu, pratnju tamburice, te  berače u tradicionalnim narodnim nošnjama.  Prilika je to i da se pojača turistička ponuda rešetaračkog, ali i novogradiškog kraja, ali i promovira vinarstvo i vinogradarstvo. Iako smo regionalno i klimatološki  iznimno povoljan kraj za uzgoj vinove loze, ono što još uvijek kronično  nedostaje Slavoniji je kvalitetno brendiranje i pozicioniranje na europskim i svjetskim enološkim kartama. OPG Kraljić, iako mlado gospodarstvo, zahvaljujući kontinuiranoj edukaciji, praćenju svjetskih tržišta, ali i predanom radu, već sada ima proizvod za koji stručnjaci kažu kako je vrhunski.  Uz Graševinu, Pinot sivi, tu je i glavni vinski brend,  Cabernet sauvignon.

Isto onako kako su istrijani prije pola i više stoljeća o vinu i vinarstvu učili od Talijana, mi moramo učiti od svih onih koji o vinima znaju više od nas. Ipak, za sve one koji žele uživati u dobrom vinu, a ne znaju ga samo odabrati, male tajne otkriva i mladi vlasnik OPG-a, Kraljić, Ozren Kraljić-vina koja su kvalitetna su, uz čuvenu Malvaziju i Teran, u zadnje vrijeme su  i vina s Plešivice, ali i ona baranjska.  Dugoročno, Slavonija treba učiniti sve da se jednom, bar sa malim količinama, pojavi na svjetskim vinskim kartama. Potencijala očito imamo.

Berba grožđa na OPG-u Kraljić čeka vas u subotu, 6.listopada, od 11 sati, a događaj će biti organiziran pod medijskim pokroviteljstvom Radija Nova Gradiška.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakThe son of bitch
Sljedeći članakProslava 20. obljetnice župe sv. Krunice u Novoj Gradiški