Da je svijet uistinu globalno selo, i da su Slavonija i Sjedinjene Američke države bliže nego smo mislili, dokazale su današnje, nesvakidašnje gošće našega grada, Kate Suryan, supruga američkog veleposlanika u RH, i Sita Sonty, kulturni ataše.

Autohtono blago Slavonije, etno naslijeđe i baština koja još uvijek diše na našim selima, ali i gastronomija, bogatstvo je odavno prepoznato i izvan granica Hrvatske.Oživljavanjem turističke ponude ruralnih krajeva, prethodnih je godina, službeno, uz podršku države i Turističkih zajednica. otvorena i mogućnost za istinsku promociju, ali i za razvoj gospodarstva.

Globalnost svijeta u ovo trenutku još je nešto što nam itekako ide na ruku.A, da je svijet uistinu globalno selo, i da su Slavonija i Sjedinjene Američke države bliže nego smo mislili, dokazale su današnje, nesvakidašnje gošće našega grada., Kate Suryan , supruga američkog veleposlanika u RH, i Sita Sonty, kulturni ataše.

Posjet organiziran zahvaljujući sluhu članica Udruge žena Brđani, koje su s američkim veleposlanstvom već imale priliku uspješno surađivati, s oduševljenjem je prihvaćen u Turističkoj zajednici našega grada. Bila je to jedinstvena prigoda i  za prezentaciju rukotvorina vrijednih članica  Udruge žena “Brđani”, Udruge “Zlatne ruke”iz Doline  i Udruge “Zlatovezilje” iz Brodskog Stupnika, ali i prilika za novu suradnju i prijateljstvo  prekoocenaskih relacija.

Gošće je s ponosom pozdravila, u ime grada domaćina, zamjenica gradonačelnika dr.Ljepša Rakas Vujčić, istaknuvši, kako su, uz proizvode koje s ponosom predstavljamo svijetu, naše najveće bogatstvo, ipak, vrijedne i poduzetne žene.
Sa svrhom današnjeg posjeta, upoznala je Sita Sonty, kulturni ataše pri američkom veleposlanstvu indijskog porijekla, dokazavši kako paralele i meridijani uistinu ne postoje kada su kultura i naslijeđe u pitanju, i kako, unatoč predrasudama, Slavonija itekako može biti zanimljiva i egzotična svjetska turistička destinacija i brend.Ipak, naglasak današnjeg posjeta bio je na poduzetništvu žena, istaknula je Sita Sonty na ljupkom hrvatskom jeziku.
Oduševljena  Slavonijom pokrivenom snijegom, ljepotom prirode, gostoljubivošću ljudi, ali i ukusnim proizvodima koje nije moguće vidjeti i upoznati niti na jednom drugom kutku svijeta, bila je i Kate Suryan, supruga američkog veleposlanika u RH, koja je, uz ispriku kako još uvijek nije dovoljno dobro savladala naš jezik, istaknula kako su najinspirativnije pri ovakvim posjetima upravo žene, bez kojih ne bi bilo niti kulture, niti naslijeđa, a niti proizvoda koja se, poput obiteljskih bisera, ostavljaju generacijama koje dolaze.
Uz bogatu slavonsku trpezu, gošće su dočekane i tortom ispečenom po domaćoj recepturi, ali ukrašenom američkom državnom zastavom.Slijedeća slavonska avantura  američkih gošći je Požega.

Autor: Simonida Tarbuk

 

Komentari
Prethodni članakIma li prostora za pregovore?
Sljedeći članakDUZS – Apel svim službama i građanima!