OD MALIH MJESTA DO RESPEKTABILNE OPĆINE

Dvadeset četiri godine života jedne općine i zajednice teško je opisati u nekoliko redaka, pogotovo kada je riječ o intenzivnim i sveobuhvatnim promjenama koje su se tijekom proteklih godina događale na našim prostorima.
Unatoč, ili upravo zahvaljujući zbivanjima na regionalnoj, državnoj, ali i svjetskoj razini, te ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, Općina Rešetari od svog je osnutka doživjela intenzivne promjene, koje su povremeno pratila i burna zbivanja. Kao što ništa u životu nije samo crno niti samo bijelo, tako razvoj i napredak otvaraju nove probleme, nove zadatke, krize, ali i izazove. Iako ključna odgovornost u donošenju odluka, u usmjerenju razvoja svake jedinice lokalne samouprave pripada Vijeću, najveća odgovornost, naročito u osmišljavanju i provođenju određenih mjera „leži“ na načelniku, kao glavnom predstavniku lokalne vlasti i izvršnom tijelu. U zadnji desetak godina funkciju načelnika Općine Rešetari obnaša Zlatko Aga, kojega smo upitali o dosadašnjem radu i planovima za buduće razdoblje Općine Rešetari:

-Općina Rešetari danas slovi kao jedna od najrazvijenijih općina. Što je po Vašem mišljenju tome najviše pridonijelo?

Na ovo pitanje je nemoguće odgovoriti na jednoznačan način, jer do sada nije provedeno istraživanje koje bi dalo odgovor na ovo pitanje. Ako pod razvojem smatramo izgradnju komunalne i društvene infrastrukture, razvoj gospodarstva, intenzivnu stambenu i poslovnu izgradnju, broj stanovništva, ukupna izgradnja i ulaganja u sam prostor cijele općine, pa zato mislim da bi se uzrok takvom razvoju mogao naći u sljedećem:
– Povoljan zemljopisni položaj
– Uz činjenicu da je veći dio općine bio neizgrađen, jasno se znalo što je potrebno jednoj zajednici za normalan život u prostoru, te se donošenje strateških smjernica i njihovo provođenje pokazalo kao pravi put u razvoju općine, s vrlo malim proračunskim financijama koje smo imali u samom planiranju i velikim radom se moglo do ovakvih rezultata
– Doprinos Općine koja je kroz prostorno plansku dokumentaciju i stvaranja mogućnosti za nove projekte, izgradnje i privlačenje kapitala na svoje područje, kao i nadasve okupljanje osoba od profesionalnog ugleda koji su uz načelnika promijenili stil upravljanja općinom.

– Stanje na početku Vašeg mandata bilo je sasvim drugačije. Koji su bili najveći problemi s kojima se susrela osnovana JLS-e u to vrijeme početka velike ekonomske krize 2007. godine ?

Početkom moga mandata Općina Rešetari je brojala nešto manje od 5 tisuća stanovnika s tendencijom pada broja stanovnika i imala je nešto više od petnaestak gospodarskih subjekata.
Najveći problemi koje smo tada identificirali bili su:
– loša i neučinkovita općinska uprava u kojoj je radila samo tajnica i načelnik, bez ostalih tijela i kao takva, uprava je bila neučinkovita i slabo efikasna, stoga mogu reći i nepripremljena novim izazovima vremena koji su bili pred nama
– loša prepoznatljivost općine u lokalnom okruženju
– pitanje kako poboljšati brigu i pomoći stanovništvu, obiteljima, najmlađima i najstarijim stanovnicima
– kako stvoriti uvijete za što kvalitetniji i sretniji život u prostoru
– kako podići stanovništvo da bude partner općini i da se ne rade ideološke podjele već da zajedno stvorimo bolje uvijete.

Proračun Općine Rešetari za 2007. godinu je iznosio svega nešto oko 1,5 milijuna kuna što je bilo u izuzetnom nesrazmjeru s obzirom na probleme koje je trebalo riješiti. Osim toga treba napomenuti, da je u to vrijeme dostanerazvrstanih cesta biloneasfaltirano, neke nisu bile ni postojale na kartama, a komunalna infrastruktura skoro da nije ni postajala, iako se započelo sa laganim intenzitetom u skladu s financiranjem. Pitanja škola, vrtića, ambulante, društvenih domova, dječjih igrališta, poljskih putova i još mnogo drugih problema, trebalo je uskladiti s financijskim mogućnostima, posebni naglasak bio je kako urediti mjesna groblja i javne površine, a nadasve upravljanje poljoprivrednim državnim zemljištem koje nije bilo u rukama naših poljoprivrednika.
Međutim, ipak smo sve svoje ciljeve koje smo postavili uz niz drugih manje zahtjeva zadnjih godina uspješno rješavali, te nas sada smatraju respektabilnom općinom, iako ima još jako, jako puno posla pred svimanama. Dakako, i doprinos prvog načelnika Alojzija Kovačevića bio je značajan i bitan za razvoj općine.

-Demografska slika stanovništva je znatno promijenjena. Da li se mogao predvidjeti takav razvoj, koje je dodatne probleme donijelo naglo smanjenje broja stanovnika išto to znači za određene zahtjeve u razvoju svih mjesta općine?
Tijekom prošlih godina postojanja Općine od 1993. godine nitko nije predviđao povećanje broja stanovnika jer je domovinski rat i loša privatizacija učinila svoje loše strane, a posebno razorilo gospodarstvo, te je potreba za poslom povela mlade za odlaze, ali i sporiji dotadašnji razvoj općine dao je svoj nezaustavljivi trend pada stanovništva.
S obzirom da smo uočili tendenciju smanjena broja stanovnika započeo sam buditi mlado stanovništvo, motivirati, te sve posebne zahtjeve mladih obitelji staviti pred sebe. Osnovali smo i ustrojili svoj vrtić u Rešetarima, izgradili još jednu sportsku dvoranu, uredili škole, te smo po svim naseljima izgradili prva dječja igrališta.
Općina je započela osiguravati stipendije, te nagrađuje najbolje učenike, potiče uključivanje djece i roditelja u rad udruga u sportu i kulturi,financiranjem tih udruga i ustanova. Osigurali smo potrebe smještaja djece u Dječji vrtić Općine za koji se troši oko tristo tisuća kuna za potrebe pomoći roditeljima dok rade. U navedenom i budućem vremenu nameće se potreba izgradnje novog vrtića i dogradnje škole u Rešetarima te će općina učiniti sve da se stvore uvjeti kako bi mladi ostajali na našem prostoru.
Moja poruka tim mladim ljudima bila bi da se i sami koliko to mogu uključe u društveni i politički život Općine i na taj način daju svoj doprinos izgradnji ovog našeg kraja i boljeg društva.
Pad broja stanovništva nije samo u našoj općini već je to nacionalni problem, a da je to samo naš problem, onda bi se on dakako lako riješio i našao bi se način za zaustavljanje pada stanovništva jer biobi to mali problem kako za općinu tako i sve druge institucije, ali ovako niti država ne nalazi rješenje za ovu nastalu problematiku.
– Koje projekte smatrate najuspješnijim tijekom proteklog razdoblja?

Bilo ih je jako puno, a od svih projekata, izdvojio bi niz projekata i to izgradnju školsko sportske dvorane i osnivanja i ustrojavanja dječjeg vrtića u Rešetarima, ali i uređenje škola u Rešetarima i Adžamovcima, kao i područnih škola, sportskih terena, dječjih igrališta, za naglasiti je i da smo sadaopćina jedina u županiji sa dvije sportske dvorane, ali tu je i izgradnja zdravstvene ambulante zajedno sa ljekarnom koje u našem području djeluju i čine bogatiju zajednicu.
Priprema i provedba ovih projekata traje dosta dugo, što nije ni čudo s obzirom na zahtjevnost svih projekata. Međutim, ti projekti su usmjereni direktno prema našoj djeci, ali i najstarijima, što predstavlja izravan doprinos budućnosti naše lijepe općine i ovog kraja.
Tu treba napomenuti i projekte komunalne infrastrukture (vodovod i odvodnja), ceste, nogostupi, uređenje poljskih putova, groblja, društvenih domova, uređenja cesta općine,sanacija niza klizišta sa naglaskom na najveće u Rešetarima, ali i ekoloških projekata koje nas čine ljepšom i uređenijom općinom, poseban naglasak je na izgradnji prvog kružnog toka i južne obilaznice, svi su ti projekti bili prioriteti vremena u kojima su provođeni.Poseban naglasak bi metnuo na uspješno provođenje programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem što smo uspjeli dati u zakup našim poljoprivrednicima.
– Nezahvalno pitanje je pitanje deponije, problema s kojim se općina bavi od samog osnivanja, rezultiralo i rješavanjem navedene sanacije zatvorene deponije?

Svojim osnivanjem Općina Rešetari naslijedila je problematiku postojeće deponije komunalnog otpada grada Nove Gradiške 1997. godine, tadašnje Poglavarstvo općine u kojem sam sudjelovao zatvorilo je isto, ali su problemi ostali s kojim se općina trebala nositi, a to je sanacija koja je jako puno koštala, a općina nije imala taj novac.
Dugo godina trebalo je da se izradi dokumentacija i studije utjecaja na okoliš. Danas je deponija Rešetari uz učešće europskih sredstava dobivenih putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i sredstava Ministarstva zaštite okoliša i prirode te Općine Rešetari gotovo uspješno sanirana. To je bila velika pobjeda općine i ponosan sam na ovaj projekt koji se pripremao oko 7 godina, a u vremenu apliciranja i provedbe EU projekata postali smo bogatiji za stečeno iskustvo u uspješnoj provedbi ovoga projekta, te povlačenja EU novca.
Naravno da će problematika zbrinjavanja otpada i općenito zaštite okoliša biti i dalje u središtu pozornosti javnosti i nas samih, jer je to ne samo problem Općine Rešetari, nego i problem suvremenog svijeta. U tom dijelu će i u budućnosti sigurno trebati slijediti primjere dobre prakse i najbolje moguće tehnologije, a cilj je što prije uz EU sredstva izgraditi i reciklažno dvorište.
– Pred Hrvatskom i svima nalaze se nova i velika iskušenja- od borbe za opstanak, učenja demokracije, života u EU – koja bi bila Vaša poruka?

Da bismo uopće bili mogli pristupiti Europskoj uniji morali smo proći dugi put usklađivanja našeg zakonodavstva i općenito dokazivanja da smo spremni i sposobni poštivati pravila koja nam u svakom pogledu nameće država.
Prije tri i pol godine, za Hrvatsku je , a time i za općinu, počelo novo razdoblje, ali i za sve nas pojedinačno.
To znači da moramo poštivati Zakone i pravila koje smo prihvatili i predstavljaju tekovinu europskih zemalja kojima sada i sami pripadamo. Svi se volimo pozivati na demokraciju i pri tome obično demokraciju shvaćamo sukladno svojim trenutnim potrebama.
Iako postoje razne definicije demokracije, demokracija je između ostalog poštivanje zakona i pravila koja vrijede za sve na isti način.
Sama činjenica pripadati zajednici europskih država neće značiti za nas bolji život. Za to ćemo se morati sami izboriti, a pripadnost Europskoj uniji nam pruža za to širom otvorena vrata. Očito smo na početku toga puta, koji je trnovit, ali valja izdržati za buduće generacije.
– S obzirom na svoje dugogodišnje iskustvo u vođenju Općine, kako vidite budućnost općine u narednim godinama?

Postoje kratkoročni, srednjoročni i dugoročni planovi. Postoje mnoge teme, no prioriteti su gospodarstvo, promet, otpad, jača javna uprava općine, općinske financije i društveno socijalna skrb.
Izgradnjom obilaznice s kružnim tokom stvorena je polazna točka uz našu gospodarsku zonu, koja se projektira i koja će biti glavni zadatak u budućnosti, jer izgradnja komunalneinfrastrukture je pri kraju u svim naseljima i rad na zoni i gospodarstvu biti će broj jedan budućeg rada.
Vezano za promet, izgradnja kružnog toka u Rešetarima (Barbara križanje),sanacija ceste Rešetari-Baćindol, uređenje nerazvrstanih cesta, poljskih putova i nogostupa, briga o otpadu uz izgradnju reciklažnog dvorišta, uvesti plaćanja usluge odvoza smeća prema stvarnoj količini otpada po kućanstvu, te vođenja brige o očuvanju prirode nameće se kao glavni cilj sam od sebe.
Uvođenje novih sustava naplate poreza na nekretnine s pripremom istog za provedbu kroz nove Zakone što nam je donijela Vlada RH, te smanjenje svih nameta građanima na mogući minimum. Povlačenje što više novaca iz fondova EU, iz državne riznice, ali i davanje sve općinske imovine u zakup ili opću prodaju iste, te ulaganje u sam razvoj društvene infrastrukture cjelokupno. U području društveno socijalne skrbi pomoći najugroženijima kao i podići razinu rada udruga i cijelog društva.
Naravno da je čovjek osnova svega ovoga što sam nabrojio. Nadam se da će se u Općini Rešetari naći odgovorni ljudi koji će na hrabar i mudar način znati upravljati našom općinom, kako bi naš kraj i nadalje bio lijep i privlačan za svakodnevni život, poseban za rad te privlačan za ulaganje, gospodarski razvoj i opći rast.
– Mnogi Vas opisuju kao temperamentnu osobu, ali prepristojnu za politiku. Kako se nosite s raznim političkim pritiscima, igricama, podmetanjima i svime onim što prati političare kad dođu na funkcije?
Ja sam usredotočen na rad i vođenje sustava i imam jasan plan kako upravljati Općinom. To se pokazalo sve ovo vrijeme od kada sam vodio Općinu. Kada to radite dosljedno i iskreno, s vrlo jasnom politikom u raznim područjima, onda ne postajete niti meta političkih pritisaka. Vjerojatno ljudi koji podliježu političkim pritiscima sami daju do znanja da su spremni na tu vrstu igre. Danas se smatra da modrenim općinama treba upravljati menadžerski, a ne s političkog diskursa. Naime, općina ima puno više problematičnih zadataka nego državna vlast. Načelnik mora osigurati dobru kvalitetu života, a ne brinuti se isključivo osobnim ili političkim pitanjima. U svojim brojnim susretima s građanima unazad godinu dana nisam doživio da me građani pitaju kako ću riješiti politička pitanja, već isključivo životna pitanja.
-Što je građane najviše zanimalo, što su bila najčešća pitanja?
Uglavnom su to bila pitanja tipa – hoće li se graditi novi dječji vrtić, zašto je neko igralište u lošem stanju, gradnja doma za umirovljenike, kulturni centar, kad će priključak za vodovod ili kanalizaciju, bolje ceste i poljski putovi, nogostupi, zašto plaćaju odvoz smeća po toj cijeni, uljepšavanje okoliša i sl. Dakle, to su vrlo bitna životna pitanja, praktični problemi koje u ovoj općini treba riješiti. Nisu to pitanja ideologije kojoj političkoj frakciji pripadaš, jer s tim se još bave sitne duše. One stranke koje vrše politički pritisak, napetost i samopromociju da su stvorile državu i sve drugo u državi i općini, to gledamo već dvadeset sedam godina, više nisu omiljene kod građana. Vrijeme je da sada gledamo nešto drugo, a to je vodilja za promjenama na bolje. Nisam sklon izgradnju vlastitog kulta ličnosti, političkih pompi i paradi, nego radu – smirenom, sustavnom radu u interesu građana, jer tako se ponaša pravi domoljub, pa mili Bože, živimo u 2017. godini i zato moramo biti drugačiji.
-Što mislite koje su Vaše kvalitete i zašto Vas izdvajaju od ostalih kandidata?
Zato što sam jednostavan, zato što ljudi razumiju što govorim, zato što ljudi vjeruju da ću napraviti ono što obećam i zato što iza sebe imam rezultate koje su ljudi prepoznali. Prepoznali su da zato što sam bio član županijskog poglavarstva, potpredsjednik Upravnog vijeća Doma zdravlja u Novoj Gradiški i nizu drugih dužnosti, samodopadno ne hodam pet metara iznad zemlje, te što nastojim naći način za pomoć i razumijevanje za ljude, te razgovorom riješiti problem, a posebno velikim angažmanom i radom po cijele dane bez pročelnika i bez puno političkih čimbenika, s ciljem da svi budu zadovoljni.
-A sada jedno osobno pitanje, a koje ne mogu izbjeći. Nakon deset godina načelu Općine Rešetari, te individualnog rada u istoj od 1993. godine, možete nam odgovoriti zašto ste se odlučili na predstojećim izborima ponovo kandidirati za dužnost Općinskog načelnika na još jedan mandat?
Kada čovjek dugi niz godina obnaša dužnost koja podliježe izborima, auz to je tako odgovorna, kao što je to dužnost općinskog načelnika, bez obzira na mogućnosti da budem ponovno izbran, morao sam kao i svaki puta donijeti samostalno odluku da bi se ponovo kandidirao.
Ovaj put donio sam odluku da se kandidiram, upravo što sam do sada bio na dužnosti sve ove mandate i godine. Kad radite dosljedno i iskreno s vrlo jasnim politikama u raznim područjima, onda vam i građani, ali i suradnici, nameću ne slučajno, da nastavite dobrim pravcem i dalje. Možda obitelj to ne bi željela, jer žrtva koju dajete za zajednicu je nemjerljiva i ponekad puno toga prođe pokraj vas neprimjetno u privatnom životu. Ali, idem u ove izbore čiste i zdrave pameti, s idejom da postoje i drugačije opcije upravljanja općinama, jer ja sam liberal, a s idejom kao i do sada da ono što obećam to i realiziram te da imam rezultate i reference iza sebe. Ankete pokazuju trendove, a u mom slučaju trend rasta podrške je vidljiv od svih građana naše općine. Ne želeći da ovaj prostor ponovo zagade nametljive političke sinekure koje ne žive u našoj općini i koje koriste građane i općinu samo u politički marketing samo promicanja, a ne boljeg života samih građana.
U ovom vremenu Općina Rešetari izrasla je iz nekoliko malih pustih mjesta u Slavoniji u respektabilnu Općinu u cijeloj Hrvatskoj pa i šire. Smatram da upravo iskusni, novi mladi i obrazovani ljudi moraju svojim znanjem, sposobnošću i energijom dati novi zamah razvoju ovog našeg jedinog i prelijepog kraja. Mislim da je pošteno prema Općini i građanima da općinu bezuvjetno povedemo prema novom putu razvoja, koji smo započeli te da moramo istim pravcem nastaviti, zato i moj tim ljudi koji ću uskoro predstaviti, dati će sve od sebe da budemo još bolja općina, moje iskustvo i znanje vodit će jasan pravac svih koji budu sa mnom sudjelovali u novom manadatu.
Po retorici pretendenta na funkciji koju do sada obnašam, vidim da se nitko ne bavi programom i razvojem općine već samo rušenjem načelnika Age, kako bi se pokazali svojim političkim mentorima na regionalnoj razini i uzeli osobnu korist. Svi koji žele ići prečicom do političkog vrha, pokaže se da je to mnogo duži put. Ja kao načelnik nisam išao nigdje po političko mišljenje već sam slušao svoje građane i za njih se borio svojim radom i znanjem, jer mi je to dužnost kao domoljuba i hrvatskog branitelja.

Očekujete li da bi kampanja u završnici mogla postati prljava?

Sve je moguće. Općina Rešetari se često doživljava kao privlačan politički plijen i mnogi su spremni na sve kako bi ga se dočepali. Stoga se ne bi čudio da se kampanja zaoštri i postane prljava i žestoka, ali prihvaćam i taj izazov. Tim bi i pobjeda bila slađa.

– Na kraju, koja je Vaša poruka kao načelnika Općine Rešetari?
Kako se nalazimo neposredno pred lokalnim izborima, zahvali bi se svima onima koji su tijekom svih prethodnih izbora svoj glas poklanjali upravo meni. Pozivam sve mještane da iskoriste svoje biračko pravo i izađu na skore izbore, jer to je jedini način da izaberu one ljude za koje smatraju da će i nadalje uspješno voditi našu Općinu, da budete nadasve zadovoljni s napretkom kao i do sada, te da Vaša općina bude Vaš ponos i naše zadovoljstvo uspješnog razvoja.
Usmjerit ću se na pobjedu na izborima. Kandidat sam koji konstantno jamči promjene i to će mi biti putokaz. Moja prednost je što nisam dio velikih stranaka niti interesnih skupina. Ovo su komunalni izbori, izbori za glavnog općinskog menadžera, a ne glavnog političkog ideologa, osim toga, imam iskustva upravljanja općinom.
Kada upravljate općinom, morate donositi odluke i koje nisu popularne. Znam kako je nalaziti se u situaciji kada morate donositi takve odluke i kada se morate boriti s vjetrenjačama. U politici se dobiva i „po bubrezima“, no ako je to za boljitak općine, ja sam to spreman otrpjeti.
Svim mještanima želim ono što je svakom od nas najpotrebnije, a o čemu često ne vodimo računa – dobro zdravlje i slogu u obitelji.

Komentari
Prethodni članakOdigrano je 4. Kolo Gradske kuglačke lige
Sljedeći članakU Domu kulture iduće subote KRALJ ARTHUR: Legenda o maču – 3D