Festival Orgulje Heferer, koji promiče i njeguje glazbu na orguljama te upozorava na potrebu očuvanja i obnove orgulja kao važnog dijela hrvatske kulturne baštine organiziran je po 23. put. Prvi koncert u sklopu ovogodišnjeg Festivala održan je u Krapinskim Toplicama, nakon čega je uslijedio niz koncerata u crkvama, samostanima i katedralama, na kojima su se predstavili brojni vrsni domaći i inozemni umjetnici. Jedan u nizu koncerata je i večerašnji održan u Crkvi sv. Terezije Avilske. U Novoj Gradiški organizaciju koncerta ove godine potpisuju Grad Nova Gradiška, Župa Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije i Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški. Uoči koncerta služena je Sveta Misa koju je predvodio Župnik i rektor svetišta Gospe od Suza Antun Ćorković.

Brojne posjetitelje su svojim umjetničkim darom i vrhunskom uvježbanošću oduševili  Branko Mihanović na oboi i Edmund Andler- Borić na orguljama.

Oboist Branko Mihanović diplomirao je obou  na Staatliche Hochschule für Musik u Freiburgu u klasi prof. Heinza Holligera. Osvojio je brojne nagrade i priznanja. Kao solist i  član komornih ansambala nastupao je u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj, Švicarskoj, Španjolskoj, Portugalu, Velikoj Britaniji, Italiji, Mađarskoj, Češkoj, Rusiji,Argentini,Venezueli, SAD . Solistički je nastupio  uz brojne orkestre (Zagrebačka filharmonija, Slovenska filharmonija, Slovačka filharmonija, Orquestro sinfonica Simon Bolivar, Sacramento Symphony Orchestra, Simfonijski orkestar HR, Zagrebački solisti, Varaždinski komorni orkestar, Dubrovački simfonijski orkestar, Makedonska filharmonija i dr.) i dirigente poput M. Horvata, P. Dešpalja, K. Onoa, P. Kogana, U. Lajovica, M. Letonje, N. Bareze,O. von Dohnanyja, G. Guererra  i dr.). Bogato iskustvo u komornom muziciranju stekao je kao član Zagrebačkog puhačkog trija, Ansambla Musica viva, Hrvatskog baroknog ansambla, Hrvatskog komornog okteta, Ansambla Musica da camera, Zagrebačkog puhačkog ansambla, ansambla Cantus. Rad u svim zagrebačkim orkestrima zamijenio je pedagoškim radom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 2001. godine kao izvanredni profesor za obou.

Edmund Andler- Borić diplomirao je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Ide Gamulin, orgulje u klasi Ljerke Očić, a magisterij orgulja u klasi Maria Penzara. Orguljašku interpretaciju usavršavao je u majstorskim klasama Jaroslava Tume, Pietera van Dijka i Daniela Rotha. Godine 1999. odnio je apsolutnu pobjedu na II. hrvatskom natjecanju orguljaša Franjo Dugan. Ističe se izvedbama virtuoznih skladbi iz razdoblja romantizma i suvremene glazbe. Osobito je aktivan kao koncertant te je s održanih nekoliko stotina koncerata po Europi, Južnoafričkoj republici, SAD-u i Rusiji najistaknutiji mladi umjetnik orguljaš. Godine 2010. dobitnik je nagrade Franjo Dugan za poseban doprinos očuvanju i promociji  orguljaške baštine. Osim što je gostovao na mnogim festivalima, pokretač je takvih događanja u Hrvatskoj: ravnatelj je festivala Orgulje Zagrebačke katedrale, jedan je od pokretača te ravnatelj međunarodnog orguljaškog festivala Ars organi Sisciae  u Sisku i Orgulje otoka Visa.  Kao solist uz orgulje surađuje sa  Simfonijskim orkestrom HRT-a i dirigentima Nikšom Barezom i Pavlom Dešpaljem. Izdavačka kuća Croatia Records izdala mu je prvi solistički CD 2009. godine koji je i nagrađen hrvatskom diskografskom nagradom Porin 2010. godine.

Podsjetimo, povijesne orgulje Ivana Pumppa izgrađene su 1850. godine za župnu crkvu Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, a 1929. godine prenesene u crkvu sv. Terezije Avilske. Temeljitu restauraciju i rekonstrukciju obavila je radionica Heferer 2010. godine. Od tada, svake godine Novogradiščani imaju prigodu uživati u vrhunskim glazbenim ostvarenjima i orguljaškoj baštini.

Za razvoj orguljarstva u Hrvatskoj najzaslužnija je Umjetnička radionica Heferer, koju je kao Prvu hrvatsku gradionu orgulja, harmonija glasovira 1849. u Grazu osnovao Mihael Heferer. U Hrvatsku tvrtka dolazi 1868., prvo u Karlovcu, a dvije godine kasnije i u Zagreb gdje se nastavlja obiteljska tradicija. Radionica Heferer sagradila je diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Austrije 263 orgulje, koje se naziva i ‘kraljicom instrumenata’. U suradnji s Koncertnom direkcijom ta je radionica 1994. pokrenula festival, ciklus koncerata na orguljama koje je obnovila.

no images were found

Komentari
Prethodni članakVeliko novogradiško srce za Josipa / Foto
Sljedeći članakJAVNI POZIV za predlaganje kandidata za dodjelu javnih priznanja Grada Nove Gradiške