OPG „Sokić“ bavi se ekološkim uzgojem povrća za svoje potrebe, a najbolje rezultate daje poznavanje tradicije upakirano u suvremene ekološke trendove. Široki rezanci s medvjeđim lukom, koprivom, vrganjima i mrkim trubačama, sirup od divljeg šipka, pekmez od buće, salata od čičoke i medvjeđeg luka, ajvar s vrganjima, samo su neki od proizvoda po čemu su jedinstveni u Hrvatskoj.

Vlasnik Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva „Sokić“ je Vera Sokić koja sa svojim suprugom Zdravkom često obilazi razne sajmove i manifestacije na kojima imaju, recimo to tako, besplatnu promociju svojih proizvoda, a uz to dolazi i do nekih poslovnih suradnji iako se radi o malom postotku.

Razgovarali smo sa Zdravkom Sokićem, članom OPG-a „Sokić“, koji je rekao da su “OPG osnovali 2003. godine, no nikad nije bilo aktivirano. Uvijek smo se bavili povrtlarstvom kod svoje kuće, za svoju obitelj, prijatelje i kumove, međutim došla su teža vremena i nema se od čega živjeti, pa smo počeli proizvoditi nešto što nitko drugi ne proizvodi. Od toga se nikada nećemo obogatiti, ali ćemo moći preživjeti”, rekao je Sokić.

“Krenuli smo prvo s paprikom za kulinare, odnosno za proizvodnju kobasica i kulina. To smo sve ručno radili, međutim zbog bolesti supruge i moje majke nismo mogli više odvojiti vremena s obzirom da je zemlja bila dosta daleko. A s obzirom da smo supruga i ja gljivari i planinari onda smo radili ajvar s vrganjima za svoje potrebe i potrebe prijatelja. Svima je to bilo fino, pa smo odlučili krenuti s tim na tržište što se pokazalo dobrim potezom. Međutim to možete raditi samo sa svježim vrganjima i jednostavno jedan proizvod nije dovoljan da preživimo, te se supruga sjetila da ručno radi široke rezance s vrganjima, koprivama i medvjeđim lukom. S tim proizvodima idemo po sajmovima po cijeloj Hrvatskoj i zanimljivi smo ljudima”, dodaje Sokić.

“Nemamo zaposlene ljude, još smo mali i doslovce se od toga preživljava. Radi cijela obitelji i s obzirom da je sve bazirano na šumskim plodovima treba ih ići brati u šumu, a kada je slaba sezona supruga i ja možemo sami sve obrati. Što se tiče medvjeđeg luka, evo baš sam sad došao iz šume i on se još može brati par dana, te se moram pripremiti da ga imam cijele godine. Da nema pomoći obitelji i prijatelja oko branja tih plodova, jednostavno ne bih mogao to raditi”, napominje član OPG-a “Sokić” Zdravko Sokić.

“Nisam nikad tražio nekakav poticaj od države, ali imamo problem i godinu dana smo istraživali kako dobiti eko certifikat za proizvode sa šumskim plodovima. Vjerujte, godinu dana sam istraživao i saznao da Hrvatske šume imaju nadzornu stanicu i da se to sve može napraviti, te smo krenuli s postupkom i nadamo se da ćemo uskoro dobiti certifikat. Sreća je i da Psunj već nekoliko godia nije tretiran raznim sredstvima, jer za certifikat trebate imati uvjerenje da šuma nije tretirana 3 godine”, kaže Sokić.
U Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu “Sokić” rade i preživljavaju od dana do dana, a za kraj našeg razgovora Sokić je zakljućio da “možda imaju sreću da su se sjetili raditi nešto što nitko drugi ne radi, te raditi nešto gdje proizvod košta u maloprodaji ispod 15 kn”.

“Prema tome smatramo da toliko još ljudi mogu izdvojiti ako bi pojeli nešto fino i zdravo”, rekao je Zdravko Sokić.

Više o OPG-u “Sokić” i njihovim proizvodima možete pronaći na njihovoj službenoj internetskoj stranici www.opg-sokic.hr.

 

Zdravko Sokić je i predsjednik Udruge “Živa zemlja” – udruge za ekološku poljoprivredu, ruralni
razvitak i zaštitu okoliša. O samoj udruzi i OPG-u “Sokić” govorit čemo u Emisiji za selo i poljoprivredu Radija Nova Gradiška sljedeće nedjelje 06. svibnja 2012. godine od 10 sati.

 

Autor: Nikola Knežević

 

Komentari
Prethodni članakStarogradiški badmintonaši osvojili srebro i broncu u Poreču
Sljedeći članakDan Općine Staro Petrovo Selo