Hrvatski hladnokrvnjak je najbrojnija autohtona pasmina konja u Hrvatskoj s 5000 grla, dok ih u Brodsko-posavskoj županiji ima između 500 i 600. Općina Dragalić se može pohvaliti s najvećim brojem takvih konja u županiji (150 grla), a jedan od uzgajatelja je i Željko Trnka s kojim smo obavili i razgovor.

Obitelj Trnka iz Dragalića dugi niz godina uzgaja hrvatske hladnokrvnjake, jedne od četiri autohtone pasmine konja koje se uopće potiču u Hrvatskoj. Za ovu pasminu zakonom je propisano 2.000,00 kn po uzgojno valjanom grlo, dakle za ždrijebe, kobilu i pastuha. No, problem je u isplati poticaja, ističke Trnka, koji kaže kako se trenutno isplaćuju poticaji za konje i to u više navrata i iznosa, tako da uopće ne znaju više šta su opće dobili od poticaja.

Općina Dragalić ima izuzetno pogodno područje za držanje konja iz razloga što se na području općine nazali pašnjak „Iva“, tako da njih 15 vlasnika konja imaju pogodnost držanja konja na pašnjaku pola godine, dok su pola godine u štali. I tu gledaju da imaju nekakvu ekonomsku računicu, kaže Trnka.

No, ipak opstanak ove autohtone pasmine je upitan. „S obzirom da je cijena konjetine mala i da se poticaji ne isplaćuju u iznosu koji je zakonom propisan i da se od ove godine neće isplaćivati poticaj na ždrijebad, mislim da će se ovaj trenutno mali broj konja u Hrvatskoj dodatno smanjivati što uopće nije dobro“, napominje Željko Trnka.

Iapk, imaju vrlo dobru suradnju sa središnjim Savezom hrvatskog hladnokrvnjaka iz Popovače i u dogovoru s njima i Konjogojskom udrugom Slavonac svake godine biraju najbolja grla posjećuju razne izložbe na našem području. Savez se maksimalno trudi da se konjogojstvo održi na jednom dobrom nivou.

„Uz jedan dobar rad sa strane središnjeg saveza i slušanje nas koji držimo konje, broj grla je od 2000. godine značajno povećan i kvantitativno i kvalitativno. Suradnja bi uvijek mogla biti bolja, ali mislim da daju maksimum od sebe s obzirom na sve mogućnosti. Nažalost, mislim da će se broj konja smanjivati i žao mi je zbog toga“, ističe Trnka.

 

Ono što je specifično za ovo gospodarstvo je da su svi uključeni u rad, njih sedam članova obitelji živi u zajedničkom domu i brine se o gospodarstvu, a polako, ističe Trnka, posao prebacuje na mlađe članove obitelji.

Autor: Nikola Knežević

Komentari
Prethodni članakZnate li tko je bio Maksimilijan Benković?
Sljedeći članakJosip Vuković očito ne zna kada i da li je vratio 10 milijuna kuna banci!?