Visoka temperatura, bolovi, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, opća klonulost organizma, simptomi su koji prate gripu, sezonsku bolest koja se javlja svake godine u jesensko zimskim mjesecima. Epidemija gripe u punom je jeku, a vrhunac se očekuje u sljedeća dva tjedna.

Broj se oboljelih svakim danom sve više povećava, a točnu je brojku oboljelih teško utvrditi jer se svi slučajevi ne prijavljuju.
Gripa zasad pokazuje intenzitet vrlo sličan prošlogodišnjem, koji je bio dosta visok te je riječ o epidemiji visokog intenziteta, ističe dr Zorana Marić, epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo grada Nova Gradiška:

– Vidljivo je da će brojka oboljelih znatno premašiti u trostrukom povećanju u odnosu na prvi tjedan 2019. godine kada smo registrirali svega pedesetak oboljelih. U proteklom smo tjednu evidentirali 250 oboljelih, a za pretpostaviti je i da je ova brojka puno veća. Najviše je oboljelih u dobnoj skupini od 20 do 64 godine. Gripa je kapljična infekcija, prenosi se kašljanjem i kihanjem, to objašnjava i njenu veliku rasprostranjenost. Iz tih razloga Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje cijepljenje protiv gripe. I ove smo godine dobili trokomponentno cjepivo koje je, kako sada stvari stoje, pogodilo tip virusa. Nažalost, već unazad nekoliko tjedana cjepiva više nema.

Simptomi gripe nisu nimalo ugodni, no ne bi se trebalo odmah ići liječniku – ističe dr. Marić.

– Gripu je najbolje odležati, stoga treba izbjegavati nepotrebni kontakt s drugim ljudima kako ih ne bi zarazili. Treba redovito provjetravati prostorije u kojima se boravi, ne jesti iz zajedničkih posuda niti dijeliti ručnike s ostatkom ukućana. Svakako je poželjno jesti svježeg voća, agrumi su ukusni i pomoći će u rehidraciji i sadrže velike količine vitamina C. Dobro je piti i puno tekućine, najbolje u obliku toplog čaja. Vitamin C prestaje biti aktivan na visokim temperaturama, stoga nemojte stavljati limun u vrući čaj ako time planirate unijeti vitamin C u svoj organizam.

Gripu često prate i raznovrsne komplikacije, koje su češće, izraženije i mnogo opasnije kod starijih i nemoćnih ljudi. Osim komplikacija nastalih zbog djelovanja samog virusa gripe, kao i kod drugih sličnih respiratornih bolesti, virusi na neki način stvaraju plodno tlo za razvoj patogenih bakterija, zbog čega se bolest može dodatno produljiti. Među najučestalije komplikacije ubrajamo upalu pluća (javlja se u 10% influenca), laringitis, pogoršanje kroničnog bronhitisa i astme te upalu srednjeg uha i sinusa .

Bolest obično traje 5 do 7 dana, ali osjećaj umora, kao i neki drugi simptomi mogu biti prisutni i 2-3 tjedna nakon objektivnog ozdravljenja.

Podsjećamo, da su zbog gripe zabranjeni posjeti pacijentima u Općoj bolnici Nova Gradiška.

Komentari
Prethodni članakDoživite čari Vinkova u Starcima
Sljedeći članakNa krilima Novogradiških navijača “Kauboji” do vrhunskih pobjeda