Iako se na njenoj prevenciji sustavno radi godinama problem ovisnosti dalje je sveprisutan na našem području, a osim ‘tradicionalnih’ opijata mladi sve više postaju ovisni o ‘izazovima novog vremena’ kao što su klađenje i internet.

Prema podatcima Službe za izvanbolničko liječenje ovisnosti tijekom protekle 2018. godine kroz njihov je tretman zbog zlouporabe sredstava ovisnosti prošlo 105 osoba, od čega njih 70 s brodskog, a 35 s novogradiškog područja. Od te su brojke 102 osobe bile ovisnici o opijatima, i to 67 u Slavonskom Brodu, i 35 u Novoj Gradiški, dok su dvije osobe bile ovisnici o alkoholu, a jedna osoba o marihuanui. Od ukupnog broja opijatskih ovisnika njih 97 je na supstitucijskoj terapiji, a pet je apstinenata.

Suptitucijska terapija podrazumijeva metadon ili buprenorfin, s tim da je na metadonu bilo 40 ovisnika, 36 u Slavonskom Brodu, a buprenorfinom njih 57 (u Slavonskom Brodu 27, u Novoj Gradiški 30).

Dio ovisnika pomoć potraži u bolnici, u kojoj na Odjelu psihijatrije, sukladno Nacionalnoj strategiji suzbijanja zlouporabe droga i Akcijskom planu suzbijanja zlouporabe droga Vlade RH-a provode mjere prevencije i liječenja bolesti ovisnosti kroz specijalističko-konzilijarne psihijatrijske ordinacije i ambulante kliničkog psihologa te kroz hospitalizaciju i bolničko liječenje na Odjelu. Ukupan broj onih koji su prošli kroz ove vidove pomoći tijekom prošle 2018. godine je 644, s tim da je 556 osoba liječeno kroz polikliničko-konzlijarnu zaštitu, dok je njih 88 bilo hospitalizirano. U Novoj Gradiški, kroz tamošnji Odjel psihijatrije prošlo je ukupno 240 osoba, od čega njih 140 u polikliničko-konzilijarnoj zaštiti dok je preostalih sto bilo hospitalizirano.

Iako je po broju registriranih ovisnika Brodsko-posavska županija ispod hrvatskog prosjeka i dalje te brojke nisu zanemarive. Tim više što je kod svih ovih brojki riječ o onima koji su pomoć potražili, dok, sasvim sigurno, postoji dobar dio onih koji imaju problema s ovisnošću ali ju vješto skrivaju ili jednostavno ne žele potražiti pomoć tako da navedeni brojčani pokazatelji nisu odraz stvarnog stanja na terenu kada je u pitanju broj osoba koji imaju problema s raznim oblicima ovisnosti. Jedan od načina djelovanja na smanjenje tih crnih statistika jeste preventivni rad i edukacija od najranije dobi, što na prostoru Brodsko-posavske županije, zajednički provode Zavod za javno zdravstvenog, bolnice, domovi zdravlja, policija, centri za socijalnu skrb, ali i gradske organizacije Crvenog križa i organizacije civilnog društva. Ako svojim predavanjima i edukacijom makar jednu osobu spase ulaska u začarani krug ovisnosti uspjeli su dosta.

Izvor: SBplus
Foto: Ilustracija/internet

Komentari
Prethodni članakStarci: Mjesto gdje i svitanje i zalazak sunca imaju drugačiji, poseban sjaj
Sljedeći članakZapočeli radovi na izgradnji reciklažnog dvorišta u Rešetarima