Sama činjenica da je Brodsko-posavska županija sa ukupnom površinom od 2030 četvornih kilometara u velikoj mjeri  premrežena brojnim cestovnim pravcima dovoljno govori da u njoj ima dosta šteta od divljači tako da ovdašnje lovačke udruge stalno imaju dosta sudskih postupaka.  Tu je smješteno 40 državnih i županijskih lovišta no preko njih se proteže blizu 250 kilometara državnih cesta u što  je uključena dionica autoceste Zagreb-Lipovac duga stotinjak kilometara, zatim još  447 kilometara županijskih i 198 kilometara lokalnih cesta!
“Autocesta od Okučana na zapadu županije do Velike Kopanice na njenom istoku ogradom je praktički izdvojena iz lovišta tako da na njoj lovci nemaju problem, jer divljač zbog žice ne može izaći na kolnik, no zbog naleta divljači na vozila najkritičniji su pravci državnih cesta od Okučana preko Lužana do Vrpolja, kao i ceste Cernik-Požega,Okučani-Stara Gradiška,Brodski Stupnik-Dubočac-Migalovci, Gornja Vrba-Klakar-Oprisavci-Svilaj,Velika Kopanica-Slavonski Šamac i druge” kaže nam Mato Grgić, predsjednik Lovačkog saveza Brodsko-posavske županije dodajući da su u javnosti poznati slučajevi njihovih udruga koje su imale blokadu žiro-računa zbog sudskih postupaka i ovrha uzrokovanih naknadom šteta kao što je to bilo sa LU „Srna“ iz Banovaca itd.

Zbog ogromnih šteta koje se ne mogu pokrivati policama osiguranja naša osiguravajuća društva su praktički digla ruke od lovačkih udruga tako da su sada one prepuštene na (ne)milost pravosuđa koje odlučuje o visini šteta koje pričinjava divljač na putovima. Po sadašnjim propisima lovci i njihove udruge nisu nadležni za preuzimanje i zbrinjavanje stradale divljači na prometnicama već je to obaveza lokalne samouprave i  tvrtki koje održavaju pojedine ceste.

“Kad su u pitanju naknade šteta naš je dojam da su lovačke udruge u najvećem broju oštećene jer presude nadležnih sudova najčešće idu u prilog vozačima i drugim oštećenicima” kazao nam je na kraju Mato Grgić.

Ovdašnji lovci su uvjereni da su razmišljanja pravosudnih dužnosnika takva da se presude često donose pod uvjerenjem da su lovačke udruge bogate tako da mogu sanirati štete iako je to daleko od stvarnog stanja. To uvriježeno mišljenje iz nekih prošlih vremena očigledno još živi u glavama ljudi koji odlučuju o velikim novčanim iznosima za naknadu šteta.

Autor: Jelenko Topić

Foto: Lovački savez RH

Komentari
Prethodni članakNova zapljena opojnih droga u Staroj Gradiški
Sljedeći članakEnergetska obnova obiteljskih kuća moguća tek 2018.