Nova Gradiška je među najmlađim hrvatskim gradovima, a među ostalim, ponosi se crkvom sv. Terezije Avilske, zaštićenim spomenikom kulture, biserom arhitekture kasnog baroka i simbolom grada. U ovoj crkvi, na blagdan zaštitnice, sv. Terezije Avilske, u ponedjeljak, 15. listopada, upriličen je vrhunski koncert, u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb i tvrtke Heferer, a suorganizatori su bili novogradiška župa Bezgrješnog začeća BDM i ogranak Matice Hrvatske.

Koncertna direkcija Zagreb najstarija je i najveća ustanova   za organizaciju glazbenih i drugih priredbi u Hrvatskoj sa 60 godina uspješnog djelovanja i preko 40.000 održanih  glazbenih i drugih sadržaja. Prva hrvatska gradiona orgulja, harmonija i glasovira  „Heferer“, utemeljena je 1849. godine u Grazu, a od 1868. djeluje u Hrvatskoj. Ova tvrtka sagradila je 263 orgulje u Hrvatskoj i inozemstvu, a kroz razdoblje od 150 godina pratila je i primjenjivala sve umjetničke i graditeljske mogućnosti i novosti  i dobila brojna domaća i inozemna priznanja.

 

Novogradiščani su te večeri  imali priliku za jedinstveni glazbeni i kulturni događaj u svom gradu, kroz koji su bolje upoznali mladu, nadarenu glazbenicu, Anu Ticl, sopranisticu i orguljaša i zborovođu, maestra Alena Kopunovića Legetina.

 

Ana Ticl je apsolventica Muzičke akademije u Zagrebu, u klasi Snježane Bujanović. Nastupa kao članica zborova i kao solistica ( Katedralni zbor Požega, Oratorijski zbor „Sancti Marci“, Vokalni ansambl „Antiphonus“). Iako mlada, dobitnica je više nagrada za svoje izvedbe.

 

Alen Kopunović Legetin  diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi  Ljerke Očić. Vodio je više zborova, usavršavao se  na Sveučilištu u Salzburgu i na papinskom  Institutu za crkvenu glazbu u Rimu. Orguljaš je i zborovođa u crkvi sv Lovre u Požegi te  pontifikalni zborovođa  i orguljaš u požeškoj katedrali sv Terezije Avilske.  Ima status samostalnog umjetnika.

 

Uz prekrasan sopran Ane Ticl i  glazbeno umijeće i iskustvo  Alena Kopunovića Legetina, na koncertu, koji je doista bio blagdan za dušu, redala su se djela Handla, Bacha,  Stanleya,  Galuppia, Vivaldia…  Gromkim pljeskom publika je pozdravila i  izvođenje na orguljama „Dudaša u F-duru“ F. Pintarića, kao i sopran Ane Ticl  –  pjesmu s. Tarzicije  Fosić „U ovaj dan poletjela Terezijina duša je“ te  skladbu Anonimusa „Zdravo Djevice“. Drevnom i akustičnom  crkvom sv Terezije Avilske,  skladno su se ispreplitali sopran i zvuci „kraljice instrumenata“ – orgulja, koji su  oplemenili  okupljene  zaljubljenike u „glazbalo duše“ i pjesmu.  Izvođači su koncert  doveli  do savršenstva i sve koji su ga pratili, obogatili  glazbeno i duhovno.

 

Treba istaknuti kako crkva sv Terezije u Novoj Gradiški ima povijesne orgulje Ivana (Johanna) Pumppa, sagrađene  1850. za župnu crkvu Bezgrješnog začeća BDM, a 1929.g. pregrađene su  i prenesene u crkvu  sv Terezije. Temeljitu i cjelovitu restauraciju i rekonstrukciju instrumentalnog ustroja  orgulja, obavila je radionica Heferer 2010.g.

 

Koncert uz blagdan sv Terezije Avilske, zapravo je uvod u radnu proslavu kojom će, kroz niz priredbi kulturnog i  vjerskog karaktera,  do 2015.g. biti obilježena 500. godišnjica rođenja sv T. Avilske i 250-a obljetnica  završetka izgradnje crkve sv Terezije i osnutka novogradiške župe.

Autor: Višnja Mikić

Komentari
Prethodni članakNovogradiška Udruga udovica sudjelovala na Susretu udovica hrvatskih branitelja
Sljedeći članakNovi uspjesi novogradiških Vukova