SLAVONSKI BROD – Opskrba pitkom vodom stanovnika Slavonskog Broda i šest općina naslonjenih na vodocrpilište Jelas tijekom današnjeg dana protiče bez problema, jedan je od zaključaka današnje sjednice Gradskog i Županijskog stožera Civilne zaštite, koji je održan u 14 sati u zgradi Gradske uprave Slavonskog Broda., javlja sb.plus.

Ukupno 13 cisterni nalazi se na području Slavonskog Broda, postavljeni su i spremnici za pitku vodu, a tijekom idućeg tjedna rješavat će se i pitanje spremnika s pitkom vodom za osnovne i srednje škole, kako bi početkom drugog polugodišta ove nastavne godine i osnovnoškolci i srednjoškolci imali pitku vodu. Jer problem s neispravnom vodom u vodovodnom sustavu, čini se potrajat će dulje vrijeme. Minimalno dva tjedna, dok se ne riješi spajanje na vodocrpilište Sikirevci. No i to će tek djelomično riješiti problem Brođana.

– Pitanje je kako ćemo priključiti Sikirevce, a isključiti ovaj sustav iz tvornice na Jelasu. Naime, Sikirevci mogu dati maksmialno 130 litara, a nama treba oko 300 litara. U slučaju da tvornica na Jelasu ispada iz igre, odnosno da se ne može očistiti i osposobiti za rad, idealno i jedino moguće riješenje je napraviti još jedan cjevovod od Sikirevaca do Broda kako bi pokrili potrebe grada i općina koje su bile nasloljene na vodocrpilište Jelas. Znači nije jednostavan problem – kazao je gradonačelnik Mirko Duspara, nakon današnje sjednice Stožer, na kojoj je, uz ostalo, donesen zaključak da se voda u bocama skladišti i dijeli isključivo građanima u potrebi, starijima i nemoćnima, dok će se svi drugi nastaviti opskrbljivati vodom iz cisterni i spremnika.

U slučaju potrebe broj spremnika moći će se i povećati, jer su u gradsku upravu stigli pozivi iz drugih gradova i županija koje nude pomoć.

– Trenutno se 22 spremnika ispiru i na njih se postavljaju slavine kako bi ih mogli rasporediti na potebne lokacije, Tijekom noći je došlo i pet cisterni HV-a i jedna cisterna MUP-a koje su također stavljene u fuknciju, tako da je situacija pod kontrolom – kazao je i Stjepan Bošnjaković, predsjednik Županisjkog stožera civilne zaštite, dodajući kako su s ciljem bolje koordinacije dogovorili da se sjednice županijskog i gradskog stožera održavaju istovremeno uz nazočnost načelnika općina zahvaćenih problemom zdravstveno neispravne vode.

I dok se situacija s distribucijom normalizira, na mjestu ekološkog incidenta nije provedena daljnja sanacija. – Sanacija nije u mojoj ingerenciji i nije na području grada Slavonskog Broda. Ali smatramo kako prije svega treba ustanoviti točno mjesto gdje je došlo do incidenta, i to trebaju tvrditi insitutcije kako bi se pristupilo nužnoj sanaciji terena, koja za sada, po mom mišljenju, nije dobro prevedena. Mi smo podnijeli kaznenu priajvu protiv Croduxa jer je on jedini na tom terenu radio i oni su angažirali tvrtku za sanaciju, a na institucijama je da odrade svoj posao i vide ima li elemenata za pokretanje kaznene prijave. Ja mislim da ima, jer činjenica je da je nama tvornica vode izbačevna iz funkcije, činjenica je da je 90 tisuća građana ostalo bez pitke vode. Mi u ratu nismo bili bez vode, a ovdje je u pitanju hoćemo li tvornicu moći osposobiti poslije ovog incidenta – naglasio je gradonačelnik Duspara, dodavši kako posljednji nalazi vode, a koji datiraju od jučer, govore i dalje o koncentraciji ugljikovodika od 500 mikrograma po litri.

Komentari
Prethodni članakŽivot poslije života – Svjedočanstva o smrti i ponovnom povratku u život: Duša je izašla kao da je vuče magnet
Sljedeći članakPolicija poziva: Predložite lokacije za nadzor brzine