Kako bi se gluhe i nagluhe osobe, kao hendikepirana skupina građana, mogle što bolje upoznati s pojmovima Europske unije, Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška organizirala je u Novoj Gradiški predavanje za sve svoje članove. Naziv predavanja je „Europska unija i MI“, a organizirano je u sklopu projekta „Gluhe i nagluhe osobe – europske vrijednosti“ povodom obilježavanja Europskog tjedna u Brodsko-posavskoj županiji.

“Nažalost često, gluhe i nagluhe osobe gledane su kroz humanitarnu i socijalnu percepciju”, istaknuo je voditelj projekta Josip Brozović, te rekao” kako često stvar Europske unije i institucija nije dovoljno objašnjena da bi bila dovoljno razumljiva gluhim i nagluhim osobama”. Brozović se zahvalio predavačima iz Delegacije Europske unije u Hrvatskoj, te naglasio “kako ćemo svi uskoro biti članovi Europske unije i da treba iskoristiti sve što unija nudi, a u svakom slučaju i proširiti europske vrijednosti”.

“Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju 01. srpnja 2012. godine, neće se dogoditi ništa revolucionarno, jer se masa stvari iz prilagodbe hrvatskih zakona s pravnom stečevinom Europske unije već dogodila”, naglasila je Avis Beneš, voditeljica europskog informacijskog centra pri Delegaciji Europske unije u Republici Hrvatskoj, te rekla kako “brojni projekti koji postoje su samo dio priče prilagodbe EU zakonima, principima i vrijednostima. “Ono za što se unija zalaže je inkluzija svih ljudi koji možda imaju neku vrstu ograničenja. U tom smislu već i sad postoje brojni projekti, te se nadam da će se i u Vašem društvu, u Novoj Gradiški, Brodsko-posavskoj županiji i šire što više toga događati“, dodala je Beneš.

“Prilike su brojne, te vas pozivam da iskoristite te mogućnosti”, rekla je Beneš koja je održala četrdesetominutno predavanje, te je zbog lakšeg praćenja svim nazočnim gluhim i nagluhim osobama prevođeno na znakovni jezik.

Što se tiče položaja gluhih i nagluhih osoba u Europskoj uniji, na području unije postoje Europska unija za gluhu mladež i Europska unija gluhih. Socijalna pomoć za gluhe i nagluhe osobe u uniji iznosi do 500 eura mjesečno, tako da je položaj osoba s invaliditetom nešto na što Europska Unija daje veliku pozornost. Gluhe i nagluhe osobe uživaju brojna prava koja im omogućuju kvalitetiniji život, no sve opet ovisi o državi u kojoj žive – svaka država ima svoje modele pomoći tkavim skupinama ljudi. Prema Ustavu Republike Hrvatske i Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom koju je Hrvatska ratificirala 2007. godine, te brojnim drugim konvencijama.

Autor: Nikola Knežević

 

Komentari
Prethodni članakŽupanijsko natjecanje “Sigurno u prometu”
Sljedeći članakDVD “Baćindol” dobio novo navalno vozilo