Filip Beketić (23) iz Lužana na ovogodišnjoj je Reviji Đakovačkih vezova pobijedio u kategoriji momaka u narodnim nošnjama – i sasvim zasluženo ponio titulu najzgodnijeg. I to u nošnji svoga djeda, otkanoj davne 1932. godine. 

“Riječ je o svagdanjoj, prostoj muškoj narodnoj nošnji koja je izrađena prije 2. svjetskog rata, davne 1932., a nosio ju je moj djed. Takve su nošnje nosili mladi momci u rano ljetno vrijeme u svakakvim prigodama. Ja sam se evo spremio u bakljara uoči Ivandana, kada su momci na utvajima kraj Save pripremali Ivanjske krijesove, preskakali ih i družili se u noći uoči bagdana svetog Ivana”, ispričao je Filip priču koju je o ovome drevnom običaju sam napisao i interpretirao, prema kazivanjima baka i djedova u svome selu. A baklje koje su ti momci nosili pravile su se od raznoraznih grana, slame i sijena. Svaka je grančica značila određeno blagostanje, radost, sreću, mir, ali i zaštitu od raznih uroka, bolesti i zloduha.

Danas u selima Brodskog Posavlja ovakvih običaja više i nema, a od zaborava ih čuvaju tek rijetki mladi zaljubljenici u tradiciju i slavonsku baštinu, kakav je i Filip, inače poznat i po još jednoj posebnosti – kao jedini momak medicinski tehničar u službi primalje odnosno babice na odjelu ginekologije slavonskobrodske Opće bolnice.

Na velikoj potpori u svemu, zahvaljuje svojoj obitelji, majci, ocu, sestri, ali i objema bakama koje su mu usadile ljubav prema baštini i tradicionalnim vrijednostima naše Slavonije. I brojnim drugim bakama i didovima u susjednim selima koji su mu prepričavali kako je to nekoć bilo. Filip je to sve neumorno upijao, zapisivao i dramski oživljavao prenoseći svima gdje stigne, kroz djelovanje u lužanskom KUD-u Graničar, a osmišljava već godinama igrokaze vezane uz drevni običaj čijala perja. Također, skuplja narodno ruho i stare dijelove nošnji i ženskih i muških.  

Filip potiče mlade da se odluče baviti očuvanjem narodne baštine jer – vrijedno je poznavati svoje korijene, smatrajući da kroz djelovanje u kulturno umjetničkim društvima danas možemo najbolje očuvati od zaborava sve no što su nam u naslijeđe ostavili naši stari…

Komentari
Prethodni članakSaborski zastupnik Davor Vlaović; Prešućuje se da sve zemlje u našem okruženju imaju brži gospodarski rast
Sljedeći članakMedicinska sestra Senka Serdar, majka četvero djece: Najvažnije stvari u dječjim životima su ljubav, prihvaćanje i ohrabrivanje