Jasno, sadržaj naslova o uhićenju Vukovića i Golovrškog bio je prvotravanjska šala. Ali, hebi ga, da bi se to saznalo treba pročitati tekst. A ljudi, kako to mudro zaključuje županijski sudac Mile Soldo, čitaju samo naslove.

Da je netko, poput junaka onog starog vica, koji je vidjevši da na tarabi piše ”p…a”, probao gurnuti, pa se bolno osvjedočio shvativši kako ono što je pokušao nataknuti nije ”p…a”, već daska i da je, ne zbog duševnih, već fizičkih boli, tužio onoga tko je to na tarabi napisao – a da je spor u ruke došao sucu Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mili Soldi –  bez problema bi dobio spor. Osobito ako se sve dogodilo prvog aprila.

Taj sudac naime, u presudi uredniku SBplusa tvrdi – i nakon toga ostane živ – da čitatelji uglavnom čitaju naslove novinskih tekstova, ali ne i njihov sadržaj. U spornom slučaju radilo se, naime, o prvoaprilskoj šali u čijem je naslovu stajalo da su uhićeni Josip Vuković i Mirko Golovrški, tog 1. travnja 2015. gradonačelnik Nove Gradiške i predsjednik gradskog vijeća. Svatko tko je pročitao taj tekst shvatio je ono što sudac Soldo nije: radilo se o prvotravanjskoj, ili ako vam je draže, prvoaprilskoj šali, jednoj od onakvih kakve tog dana objavljuju mnogi mediji.

Istoga tog 1. travnja 2015. kada je SBplus objavio prvoaprilsku šalu o uhićenju Vukovića i Golovrškog, jedan drugi internetski medij, Max portal, objavio je vijest pod naslovom: ”Otkazana večerašnja Bujica, Glogoški i Bujanec privedeni”.

Da su Glogoški i Bujanec, zbog te prvotravanjske šale Max portala tužili urednika tog medija i da je predmet došao u ruke prvo Općinskom a potom Županijskom sudu u Slavonskom Brodu, urednik bi bio kažnjen. Ondje naime vlada logika da su čitatelji mahom imbecili, kreteni ili u najblažem slučaju polupismene budale koji ni klinca ne razumiju i čim vide naslov sve skuže i prime zdravo za gotovo.

Ne znam da li i sudac Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mile Soldo – kako bi se informirao o onom što se zbiva u zemlji i inozemstvu, u politici, pravosuđu, sportu, kulturi ili crnoj kronici – čita samo novinske naslove ili napregne vijuge pa pročita i ono ispod. Ali, bilo bi dobro da se bar malo informira o ulozi novinskih naslova. No, za to je potrebno pročitati nešto više od samog naslova. Ponešto o novinskim naslovima rekao je i Josip Silić (za neupućene, one koji se informiraju tako da pročitaju samo naslove, Josip Silić ugledni je hrvatski jezikoslovac, kroatist i teoretičar jezika, među ostalim i autor pravopisa hrvatskog jezika).

Tako Silić kaže: ”Naslovi moraju biti izazovni (da bi mogli potaknuti na čitanje). Zato se u njima pojavljuju snažne, uvjerljive, upadljive riječi, parafraze poslovica i izreka, same poslovice i izreke (bliske i razumljive iskustvu čitatelja), ironija, kontrast, paradoks i slične figure, dijalektalne i lokalne riječi i izrazi, žargoni, različite igre riječima itd. – dakle sve ono što udara na osjećaje, pa onda i pobuđuje zanimanje, čitatelja”.

No, vratimo se sucu Soldi. Primjeni li se analogija njegovoj misli – kako ljudi, uglavnom, čitaju novinske naslove, a ne i sadržaj ispod njih – i na knjige, moglo bi se zaključiti da takvi, čim vide naslov neke knjige, odmah zaključe o čemu se u njoj radi. I zašto bi je onda čitali. Pa kad, primjerice, vide ”Na Drini ćuprija”, ponašaju se poput junaka još jednog vica. Kad su tu junačinu upitali je li čitao ”Na Drini ćuprija”, odgovorio je: ”Šta čit’o, bolan. Hod’o, po njoj, hod’o”.

Za one koji su pročitali samo naslov Hrvatskog enciklopedijskog rječnika – što im je valjda bilo dovoljno kako bi znali što sve ondje piše, jer tko će dovraga čitati te debele knjižurine –  za ovu smo prigodu prenijeli objašnjenje pojma prvoaprilske šale. Taj rječnik, dakle, o tome kaže: ”prvoaprilska (prvotravanjska) šala je trik ili dosjetka upravljena nekome na dan prvoga travnja (aprila) s ciljem da se on zbuni, ismije ili prevari, a popraćena je uzvikom apri-li-li”.

Sporni tekst u SBplusu, prvoaprilska šala, zbog kojeg je urednika SBplusa, sudac Soldo odrapio s 5.780 kuna (za usporedbu, prosječna mjesečna plaća u Hrvatskoj je 5.686 kuna), završava sljedećom rečenicom: ”Ako kojim slučajem, tijekom dana, (Jovan Vukomanović, općinski državni odvjetnik u Novoj Gradiški, op. a.) proces ne uspije okončati, postupak će biti tretiran kao prvoaprilska šala. Hrvatski bi se kazalo – travanjinjinjinjinji…”.

Dakle, jasno je kako je sadržaj naslova o uhićenju Vukovića i Golovrškog bio prvotravanjska šala. Ali, hebi ga, da bi se to saznalo treba pročitati tekst. A ljudi, kako to mudro zaključuje sudac Mile Soldo, čitaju samo naslove.

 
Komentari
Prethodni članakOve srijede i četvrtka “Drugi let s Gavranom”: U Novu Gradišku stižu Miro Gavran, Julijana Matanović…
Sljedeći članak2. kolo Otvorene lige Osječko-baranjske županije