U Hrvatskom saboru je u četvrtak, 10. listopada na dnevnom redu bilo Godišnje izvješće o provedbi strategije i zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2018. koje je izazvalo brojne rasprave vezene za skrb o Hrvatima izvan Domovine, a posebice Hrvatima koji su se vratili u BIH i žive u tzv. Republici Srpskoj.

Saborski zastupnik HSS-a Davor Vlaović je potaknut najavljenom javnom raspravom u Republici Srpskoj na kojoj će Hrvati iskazati nezadovoljstvo predloženom trasom za gradnju autoceste i plinovoda je rekao:„Bosanski Srbi gradnju ceste planiraju preko župnog dvora i škole. Kad ruše župni dvor, školu i stotinu obiteljskih kuća protjeruju Hrvate iz Posavine. To je novo etničko čišćenje.Za mještane Garevca, Donjih Kladara i Čardaka u BiH i Bosanskoj Posavini danas je DAN D.

Pokrenuta je javna rasprava o trasama autoceste i plinovoda koje bi trebale proći preko navedenih sela gdje živi oko 8.000 stanovnika većinom Hrvata, povratnika, a sada se planira ponovo rušiti njihove kuće jer bi preko tih naselja trebala prijeći autocesta prema Srbiji i plinovod.Pitam se što je Republika Hrvatska učinila da zaštiti naše, hrvatsko, stanovništvo u Bosanskoj Posavini, može li se išta učiniti da im pomognemo, da im se ponovo ne ruše kuće? Stradali su u Domovinskom ratu, bili raseljeni, obnovljene su im kuće, dio ih se vratio, nažalost nisu svi i sada bi zbog trase autoceste i plinovoda ponovo trebalo rušiti kuće i seliti iz ovih krajeva.Je li na djelu provođenje plana velikosrpske politike na koju će Hrvati šutjeti, a Posavina još jednom pasti?Tražim od Vlade RH u ime Kluba HSS-a i Demokrata da se zauzme za promjenu trase autoceste i plinovoda, da se sačuva život Hrvata u Bosanskoj Posavini pogotovo da se omogući našim povratnicima, našim Hrvatima da žive na svojim ognjištima.“, kazao je Vlaović s vjerom da će bosanski Hrvati dobiti neophodnu političku pomoć i potporu iz Hrvatske.

Komentari
Prethodni članakBesplatno putovanje vlakom po cijeloj Hrvatskoj za jednu skupinu građana
Sljedeći članakIndustrijsko obrtnička škola: Iz škole na posao i još uz stipendiju od 1.200,00 kuna