15. obljetnicu postojanja Udruge osoba s intelektualnim teškoćama “Suncokret” Nova Gradiška danas su proslavili članovi udruge i gosti.  U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom svečani program organiziran  je u Slavonskom biseru. Pozdravnu riječ održala je Kata Vukšić koja je prije svega zahvalila dugogodišnjim prijateljima, suradnicima i donatorima Udruge. Kroz 15 godina postojanja Udruge, članovi se se susretali s brojnim problemima, a jedan od najvećih bio je pronalazak prostora za rad. Čak sedam godina od osnutka “lutali” su po raznim adresama dok konačno nisu smješteni u prostor bivšeg Remonta gdje imaju svoje mjesto za okupljanje članova, organiziranje raznih radionica i susreta, radne sastanke i proslave.Trenutno  rad udruge kroz projekte podupire jedino nadležno Ministarstvo.

Ovom prilikom dodjeljene su Zahvalnice pojedincima i organizacijama koje podupiru rad Udruge: Hrvatskom savezu osoba s intelektualnim teškoćama, Brodsko – posavskom žuapnu Danijelu Marušiću, Ivanki Špalj, Lebenshilfe Herzogenaurach, Marku Lončaru, Gradskom društvu Crvenog križa Nova Gradiška, Forumu žena SDP-a, Udruzi osoba s intelektualnim teškoćama Pula, Poljoprivrednom zadruzi “Prvča”, FAM-u Nova Gradiška, Ferdinandu Došliću, Anki Krpan, Mariji Karlovčan Subić i Ljerki Begić.

Suvremena klasifikacija intelektualne teškoće uglavnom se bazira na Međunarodnoj klasifikaciji bolesti i srodnih zdravstvenih problema (MKB-10; normativni klasifikacijski sustav koji aktom ministra zdravstva ima snagu podzakonskog akta), koja ju dijeli na sljedeće podkategorije;
Laka intelektualne teškoće – približni kvocijent inteligencije proteže se između 50 i 69, što odgovara mentalnoj dobi od 9 do 12 godina. Obuhvaća neke teškoće pri učenju, dok su mnogi odrasli s tim stupnjem intelektualne teškoće sposobni za rad i ostvarivanje socijalnih kontakata.
Umjerena intelektualne teškoće – približni kvocijent inteligencije proteže se između 35 i 49, što odgovara mentalnoj dobi od 6 do 9 godina. Moguć je određen stupanj nezavisnosti, uključujući komuniciranje, učenje i brigu o sebi, odrasle osobe s tim stupnjem intelektualne teškoće trebaju razne oblike potpore za život i rad.
Teška (teža) intelektualne teškoće – približni kvocijent inteligencije proteže se između 20 i 34, što odgovara mentalnoj dobi od 3 do 6 godina. Potrebna kontinuirana pomoć okoline.
Duboka (teška) intelektualne teškoće – približni kvocijent inteligencije je ispod 20, što odgovara mentalnoj dobi ispod 3 godine. Potrebna stalna pomoć i njega, ozbiljna ograničenja u komunikaciji i pokretljivosti.

S obzirom na složenost problema s kojima se susreću članovi Udruge “Suncokret” važno je istaknuti kako su u 15 godina rada i borbe za svoja prava i jedankopravnost u društvu zaslužili najveći naklon. Udruzi su se pridružili i građani koji nisu izravno vezani uz problematiku kojom se bavi Udruga, a svoja znanja i vještine koriste u radu s djecom. Jedan od njih je akademski slikar Željko Subić koji već nekoliko mjeseci volontira u Udruzi. Upravo ovo je primjer kako zajednički možemo puno, pa sve predstojeće godine našim članovima “Suncokreta” možemo učiniti puno ljepšima.

Komentari
Prethodni članak20. obljetnica Kuglačkog kluba “Obrtnik” Nova Gradiška / Foto
Sljedeći članakMatej Plavček dobitnik za Najbolju interpretaciju na festivalu “Zlatne note”